2025. január 15-től minden építészeti-műszaki tervezési és építőipari kivitelezési tevékenységet folytató cég számára kötelező a felelősségbiztosítás! Nélküle NEM végezhetők ezek a munkák, legyen szó fő- vagy alvállalkozóról!
Legyen biztonságban a vállalkozása és kerülje el a bírságokat – kössön felelősségbiztosítást! Kalkulációra, akár szerződésre már most keressenek minket!
Ajánlat kérés
📞 Elérhetőségeim: Szabados Szilvia
📲 06209151998
✉️ szabados.szilvia@generalimail.hu
📍 Cím: Érd, Kálvin tér 1.
1. Miről szól a szabályozás?
A 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet értelmében a vállalkozó kivitelező, a 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet értelmében az építészeti-műszaki tervezési tevékenységet végző tervező az általa vállalt építőipari kivitelezési, illetve tervezési tevékenység körében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni. Kötelező felelősségbiztosítással 2025. január 15-től kell rendelkezniük, azzal, hogy 2025. január 15-e után is fenn kell tartani azt a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet 6/A. § (1) bekezdése szerinti felelősségbiztosítást, amely olyan tevékenységre vonatkozik, amelyre az e rendelet szerinti felelősségbiztosítás nem nyújt fedezetet.
2. Kiknek kell rendelkeznie ilyen felelősségbiztosítással?
Minden építészeti-műszaki tervezési tevékenységet végző vállalkozásnak és építőipari kivitelezési tevékenységet folytató vállalkozásnak kötelező felelősségbiztosítást kötnie, legyenek azok fő- vagy alvállalkozók. Ilyen típusú biztosítás hiányában NEM végezhetnek ilyen tevékenységet.
A jogszabály szerint a felelősségbiztosítás-kötési kötelezettség nem terjed ki az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény hatálya alá tartozó állami beruházások biztosítására. Az állami beruházások keretében, fővállalkozói minőségben végzett tervezői és építőipari kivitelezői tevékenységre – a konkrét projektre vonatkozó -biztosítást kell majd kötni (részletes szabályozás még nem született meg), a szakmagyakorláshoz kötött felelősségbiztosításból ezért kizárt a fedezetből az állami építési beruházásokban fővállalkozóként végzett tervezői, kivitelezői tevékenység. Aki viszont alvállalkozóként dolgozik állami építési beruházáson, az biztosítási védelem alatt áll a kötelező felelősségbiztosításában is a vele szemben érvényesített kártérítési igényekre.
3. Milyen fedezetet kell nyújtania biztosításnak?
A felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania az építőipari kivitelezési vagy tervezési tevékenységre vonatkozó szakmai előírások, szabályok és a tervezési, kivitelezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott olyan – személyi sérüléses és dologi – károkra, valamint e károkkal összefüggésben bekövetkezett személyi sérüléses nem vagyoni sérelmekre tekintettel felmerülő sérelemdíjakra, mely károk megtérítéséért a tervező, illetve a kivitelező jogszabály szerint kártérítési felelősséggel tartozik, a sérelemdíjak tekintetében fizetési kötelezettséggel tartozik.
A felelősségbiztosításnak ki kell terjednie a biztosított vállalkozó kivitelezővel munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek, valamint az építőipari kivitelezői tevékenység és szolgáltatás teljesítése érdekében igénybe vett alvállalkozók tevékenységéből eredő olyan károkra, amelyekért a biztosított vállalkozó kivitelezőt kártérítési felelősség terheli.
4. A megoldásunk
A kötelező felelősségbiztosítás
5. Mikortól kell ilyen biztosítással rendelkeznie a vállalkozónak?
A kormányrendeletek alapján mind a kivitelezőknek, mind a tervezőknek 2025. január 15-től kell rendelkezniük a kötelező felelősségbiztosítással.
6. Ki ellenőrzi a biztosítások meglétét, mi történik, ha a vállalkozónak nincs kötelező felelősségbiztosítása?
A felelősségbiztosítások meglétét a tervező és kivitelező vállalkozásokat nyilvántartó kamarák ellenőrzik:
A tervező és kivitelező vállalkozásokat nyilvántartó területi kamarák legalább évente egyszer kötelesek ellenőrizni, hogy a vállalkozások rendelkeznek-e felelősségbiztosítással. Ha nem, akkor eltilthatják a vállalkozást a tevékenység folytatásától.
A jogszabály szerint a biztosítók is kötelesek tájékoztatni a fenti kamarákat a felelősségbiztosítási szerződések megszűnésének tényéről és időpontjáról a szerződés megszűnését követő 15 napon belül.
A vonatkozó jogszabályok az alábbi elérhetőségeken érhetők el:
Tervezőkre: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1300266.KOR&searchUrl=/gyorskereso?keyword%3D266/2013
Kivitelezőkre.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0900191.kor
Számoljunk együtt!
Számoljon velem!
Szabados Szilvia
képviseletvezető
+36209151998
szabados.szilvia@generalimail.hu
Közösségi profilok:
http://www.generali.hu/partner/szabadosszilvia
https://www.facebook.com/sziszarisk/
www.sziszarisk.hu
www.linkedin.com/in/szabados-szilvia
https://www.instagram.com/sziszarisk